Coachutbildning – Fördjupning (PCC)
För dig som vill vidareutveckla dig som coach och ta din förmåga att coacha till nästa nivå
Om programmet
Fördjupningsutbildningen är för dig som har en grundutbildning i coaching och vill fördjupa din förmåga att coacha (betydligt) mer.
Utbildningen motsvarar väl utbildningskravet för internationell certifiering på PCC-nivå enligt ICF (International Coaching Federation). På Leapfrog startade vi denna utbildningen 2008 och den tar dig till professionell nivå enligt de krav som ställs av vår branschorganisation ICF.
En förutsättning för deltagande är att du har gått Leapfrog´s grundutbildning eller tillgodogjort dig motsvarande utbildning hos annan ICF godkänd leverantör.
I detta program har vi fokus på att utveckla dig som coach och hur du kan skapa ännu mer värde för och med din klient. Du kommer att utveckla sidor som gör att du kan använda mer av dig själv i din coaching och du kommer under årets gång få träna mycket på detta och i varierad form.
Vi jobbar oss också på ett metodiskt och inspirerande sätt oss djupare igenom de åtta kärnkompetenserna. Vi fortsätter också med att fördjupa förståelsen för ICF´s etiska riktlinjer och hur du kan bli mer professionell i alla avseenden.
Steget till professionell coach är stort och vi är måna om att skapa bästa tänkbara utvecklingsprocess och lärande miljö som förankrar den professionalitet vi eftersträvar.
Utbildningsprogrammet utgör 86 timmar.
Utbildningen riktar sig till dig som
- Önskar fördjupa din coachingkompetens ytterligare och djupare
- Vill arbeta eller redan nu arbetar professionellt med coaching, i rollen som coach, ledare eller annan personalutvecklande funktion
- Vill gå en coachutbildning som är kvalitetsgranskad och godkänd av ICF och som är certifieringsgrundande
- Har gått en grundutbildning som möter ICF´s utbildningskrav för ACC-certifiering
Utbildningen omfattar studier över 12 månader med:
- Fem utbildningstillfällen á 2-3 dagar (totalt 12 heldagar) tillsammans i grupp med mycket färdighetsträning. Dessa utförs i vår utbildningslokal på Långholmen i Stockholm
- 5-7 Gruppmöten digitalt där vi jobbar med etiska case, mentorcoaching, reflekterar över bra exempel på coaching osv
- Arbete i fyrgrupp över året med mycket och varierad träning, med bl.a. avtalsskrivning, litteratur diskussion, samt utveckling av olika fokusområden
- Individuell handledning och grupphandledning
- Träningstillfälle under en halvdag med mentorcoach
- Uppcoaching halvdag med mentorcoach
- Inspelning & transkribering av 6 stycken coaching samtal med individuell återkoppling av mentorcoach. Detta moment tillkommer och är ej ett krav, men är vår starka rekommendation för accelererat lärande
- Huvuddelen av kursdagarna är fördelade över de första åtta månaderna. Räkna med att programmet är mer intensivt i början och lugnare mot slutet
- Tekniker att tydligt förflytta klienten framåt utan att vara beroende av en coachmodell eller färdiga frågor
- Ökad förmåga att lösa dilemman på flera nivåer och områden parallellt
- Metoder att utveckla klientens potential och styrkor, bortom dennes begränsningar och uttalade frågeställningar
- Ökad tillgång till en större närvaro, inåt och utåt
- Ökad tillgång till ett väsentligt djupare partnerskap med klient
- Gemensamt arbete med klienter
- Coaching verktyg och modeller som som du kan använda med dina klienter
- Flera demonstrationer av coaching
- Fördjupning av ICF´s åtta kärnkompetenser
- Ökad förståelse av ICF´s etiska riklinjer
- Rekommenderad litteraturlista
- Mycket erfarenhetsträning, både under utbildningsdagarna, med dina lärgrupper och med dina träningsklienter
En förutsättning för deltagande är att du har gått Leapfrog´s grundutbildning eller tillgodogjort dig motsvarande utbildning hos annan ICF godkänd leverantör. Vi förutsätter att du har ett starkt intresse för människor och utveckling av människor där också din egna personliga utveckling är viktig för dig.
Vi tänker att du har någon form av erfarenhet från en person-/organisationsutvecklande funktion (se ”Utbildningen riktar sig till dig som”). Vi förutsätter också att du har en personlig mognad och är redo att möta dina klienter i ett starkt partnerskap.
En personlig intervju hålls med alla sökande för att säkerställa ”rätt kurs för rätt person” och en bra gruppsammansättning. Vi är också nyfikna på att höra hur du kommer vilja använda din ökande coachingförmåga framöver.
Priset för denna coachutbildningen är 49.500 SEK.
Lunch och fika på utbildningsdagarna är inkluderat.
Rekommenderad kurslitteratur tillkommer.
Bindande anmälan görs genom inbetalning av anmälningsavgiften på 5.000 SEK, efter personlig intervju. Anmälningsavgiften utgör delbetalning och resterande belopp faktureras med betalning en vecka innan första modul. Prisjustering kan komma att genomföras.
Moms på 25% tillkommer på alla priser.
Möjlighet till vidareutveckling har du bland annat genom vår ICF-godkända utbildning, Diplomerad Teamcoach (CCE).
Vill du veta mer om innehåll mm – kontakta oss på 076-94 68 900 eller email info@leapfrogab.se
När du ansöker till en av våra utbildningar, kommer vi strax därefter kontakta dig för att boka in en tid för intervju och stämma av att det som du vill utveckla dig inom, är det som vi jobbar med i den utbildning som du ansökt till.
Om du har frågor eller funderingar angående våra utbildningar är du alltid välkommen att höra av dig på tel: +46 76 946 89 00 eller info@leapfrogab.se, så berätter vi mer.
